Valiokunnat


Edustajat MTK:n valiokunnissa ja verkostoissa

Lihavaliokunta
Mauno Ylinen, Alahärmä, MTK:n johtokunta
Ahti Ritola, Jalasjärvi
Pasi Pärnänen, Peräseinäjoki, Munakunta osk.

Siipikarjaverkosto   
Harri Sippola, Kauhava

Peltokasvit-valiokunta
Harri Takala, Ylihärmä

Mallasverkosto
Esa Similä, Laihia, puheenjohtaja

Erikoiskasvit-valiokunta
Heikki Kuusisto, Ilmajoki

Tärkkelysperunaverkosto
Ilpo Ulvinen, Tiistenjoki, vapapuheenjohtaja

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta
Hannu Uitto, Laihia

Osaaminen- ja hyvinvointivaliokunta
Marja-Leena Laakso, Vimpeli, varajäsen
Veijo Leino, Ähtäri, MHY varajäsen
Kaisa Pihlaja, MTK:n johtokunta varajäsen

Maaseutunuorten valiokunta
Seppo Korpi, Jalasjärvi
Kaisa Pihlaja, Jalasjärvi, MTK:n johtokunta

Jäsenpalveluvaliokunta
Johanna Kankaanpää, Ähtäri
Kaisa Pihlaja, Jalasjärvi, MTK:n johtokunta varajäsen

MTK-Etelä-Pohjanmaan valiokunnat
 

Hyvinvointivaliokunta

Puheenjohtaja
Marja-Leena Laakso, Vimpeli
040 704 3866
maina.laakso@gmail.com

Jäsenet
Arja Nokso, Ilmajoki
050 563 5090
arja.nokso@netikka.fi

Asko Ojala, Kauhajoki
050 323 0589
asko.ojala@ssvnet.fi

Jaana Tuhkasaari, Kortesjärvi
040 527 2602
jaana.tuhkasaari@saunalahti.fi

Iira Sulkava, Ähtäri
044 700 0082
​​​​iirakiira@gmai.com

Marja Aurala, Vähäkyrö
0400 720 547
marja.aurala@netikka.fi

Sihteeri
Sanna Ojala, MTK-Etelä-Pohjanmaa

 

Kasvintuotantovaliokunta

Puheenjohtaja
Timo Kankaanpää, Ilmajoki
050 560 4258
timokankaanpaa8@gmail.com

Jäsenet
Heikki Tuomela, Lappajärvi
040 541 6586
heikki.tuomela@japo.fi

Esa Similä, Laihia
0400 906 266
esa.simila@netikka.fi

Kari Vaismaa, Isokyrö
040 587 1440
kari.vaismaa@netikka.fi

Veli-Pekka Aila, Ylistaro
0400 666 031
veli-pekka.aila@netikka.fi

Jussi Kangas, Lapua
050 599 1931
kangas.jussi@gmail.com

Heikki Kuusisto, Ilmajoki
050 327 3676
heikki.kuusisto@netikka.fi

Veli Yli-Hannula, Karijoki
040 569 5640
veli.yli-hannula@ssvnet.fi

Asiantuntijat
Henri Honkala, ProAgria Etelä-Pohjanmaa

Ilpo Ulvinen, MTK:n Tärkkelysperunaverkosto
050 517 8766
ilpo.ulvinen@hotmail.com

Harri Takala, Ylistaro
040 585 3886
harri.takala@gmail.com

Sihteeri
Ari Perälä, MTK-Etelä-Pohjanmaa

 

Kuluttajatyöryhmä

Puheenjohtaja
Liisa Vuorela, Jalasjärvi
050 5948 289
liisa.vuorela@netikka.fi

Jäsenet
Milla Mattila, Kristiina
040 505 4828
milla.mattila@gmail.com

Tommi Laine, Isokyrö
040 5432 915
lainetommi1@gmail.com

Kati Kohtakangas, Isojoki
040 594 8289
​​​​kakoht@hotmail.com

Mari Lahti, Ilmajoki
040 529 1469
lahtimari66@gmail.com

Atte Sulkava, Ähtäri
040 9304 208
atte.sulkava1@gmail.com

Vuokko Yli-Kesäniemi, Lehtimäki
040 528 9280
moljantila@gmail.com

Matti Kortesmäki, Seinäjoki
040 515 3462
matti.kortesmaki@netikka.fi

Marja-Leena Laakso, Vimpeli
040 704 3866
maina.laakso@gmail.com

Sihteeri
Sanna Ojala, MTK-Etelä-Pohjanmaa

 

Lihavaliokunta

Puheenjohtaja
Sami Yli-Rahnasto, Kauhajoki
0400 885 023
sami.ylirahnasto@gmail.com

Jäsenet
Janne Autio, Kortesjärvi
044 359 1912
janne.autio@netikka.fi

Mikko Yliluoma, Ylistaro
040 529 3729
mikko.yliluoma@netikka.fi

Tero Ojala, Ilmajoki
050 345 9360
kossunpossu@luukku.com

Ahti Ritola, Jalasjärvi
0400 868 501
ahti.ritola@pihaviria.fi

Pasi Pärnänen, Peräseinäjoki
0400 167 193
pasi.parnanen@hotmail.com

​​​​​​Antti Talvitie, Alajärvi
040 511 2074
antti.talvitie@gmail.com

Sami Eerola, Nurmo
0500 403 407
eerola.sami@gmail.com

Päivi Kasari, Jalasjärvi
050 534 0536
paivi.k.kasari@gmail.com

Kerhojen puheenjohtajat:
Sikakerho
Tero Ojala, Ilmajoki
050 345 9360
kossunpossu@luukku.com

Nautakerho
Ari Nortunen, Ylistaro
040 758 1199
ari.nortunen@hotmail.com

Lammaskerho
Aki Kaitamäki, Seinäjoki
050 330 6051
aki.kaitamaki@gmail.com

Broilerasiantuntija
Harri Sippola, Kauhava
050 494 1114
harri.sippola@gmail.com

MTK:n Johtokunta
Mauno Ylinen, Alahärmä
040 521 2642
mauno.ylinen@mtk.fi

Sihteeri
Ari Perälä, MTK-Etelä-Pohjanmaa

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta

Puheenjohtaja
Hannu Uitto, Laihia
050 411 6188
h.uitto@netikka.fi

Jäsenet
Arto Huhtala, Jalasjärvi
0400 489 880
huhtala.artomk@netikka.fi

Ari Hyvölä, Ähtäri
0400 216 326
ari.hyvola@gmail.com

Heikki Jaakkola, Ylivieska
044 026 2062
heikki.jaakola@kotinet.com

Sihteeri
Ari Perälä, MTK-Etelä-Pohjanmaa, sihteeri

 


 

 

 

 

Maitovaliokunta

Puheenjohtaja
Jyrki Malm, Karijoki
0400 730 712
jyrki.malm@gmail.com

Jäsenet
Juha Vuorela, Jalasjärvi
0500 669 672
juha.vuorela@netikka.fi

Tiina Peltonen, Lehtimäki
044 503 3643
tiksu.peltonen@gmail.com

Anna Penttala, Alahärmä
050 664 767
anna.k.palo@gmail.com

Kaija Aro, Kauhava
040 001 2165
kaija.aro2@gmail.com

Kai Kytölä, Jalasjärvi
040 080 9874
kai.kytola@gmail.com

Mervi Piispanen, Kauhajoki
050 349 8438
piispanen.m@gmail.com

Juhani Pitkäranta, Peräseinäjoki
0400 292 588
juhani.pitkäranta@netikka.fi

Asiantuntijat
Juha Kantoniemi, Ähtäri
0400 266 933

Reima Luomala, Maitosuomi
010 381 5124

Sihteeri
Yrjö Ojaniemi, MTK-Etelä-Pohjanmaa

 

 


 

​​​​Metsävaliokunta

Puheenjohtaja
Jari Lehtinen, Kauhajoki
040 528 3839
jari.lehtinen@ssvnet.fi

Jäsenet
Johanna Kankaanpää, Ähtäri
040 720 4322
johanna.kankaanpaa@mtk.fi

Sami Eerola, Nurmo
0500 403 407
eerola.sami@gmail.com

Päivi Kasari, Jalasjärvi
050 534 0536
paivi.k.kasari@gmail.com

Jyrki Malm, Karijoki
0400 730 712
jyrki.malm@gmail.com

Jari Lehtinen, Kauhajoki
040 528 3839
jari.lehtinen@ssvnet.fi

Tepa Reinikainen, Alavus
0400 368 591
tepa.reikainen@mhy.fi

Jarmo Lahdenmaa, Seinäjoki
040 521 9104
jarmo.lahdenmaa@ep.mhy.fi

Asiantuntija
Yrjö Ojaniemi, MTK-Etelä-Pohjanmaa

Sihteeri
Mikko Syri
050 552 5933
mikko.syri@mtk.fi

​​​

Työvaliokunta

Puheenjohtaja
Johanna Kankaanpää, Ähtäri

Jäsenet
Sami Eerola, Nurmo
Päivi Kasari, Jalasjärvi
Timo Kankaanpää, Ilmajoki

Sihteeri
Yrjö Ojaniemi, MTK-Etelä-Pohjanmaa

 

Pohjanmaan liittoalueen ympäristö-
ja maapoliittisen valiokunnassa liiton
edustajana toimii:

Timo Kankaanpää, Ilmajoki
050 560 4258
timokankaanpaa8@gmail.com