Maaseutunuoret toimivat


Maaseutunuoret - nuoret ja lupaavat - ovat osa MTK-järjestöä. Maataloustuottajien yhdistyksissä toimii maaseutunuorten kerhoja, maataloustuottajien liitoissa ja keskusliitossa on maaseutunuorten valiokunnat.

Kerhoissa toiminta on hauskaa yhdessäoloa, ammattiasioita ja kouluttautumista järjestötyöhön. Maaseutunuoret tekevät opinto- ja tutustumismatkoja sekä järjestävät juhlia ja tapahtumia. Liiton järjestämistä maaseutunuorten tapahtumista tiedotetaan mm. nettisivujemme ajankohtaisvirrassa sekä MaNujen Facebookissa ja Instagramissa.

Maaseutunuorten valiokunta nostaa esiin nuorten näkökulmia ajankohtaisiin asioihin ja vie niitä eteenpäin järjestössä.

MTK-Etelä-Pohjanmaan maaseutunuorten valiokunta

Puheenjohtaja
Jaakko Renko, Isokyrö
050 469 6257
jaakko_renko@hotmail.com

Varapuheenjohtaja
Matti Keltto, Lapua
050 465 2654
matti.keltto@gmail.com

Hannele Antila, Lehtimäki
050-3863166
hannele.antila@gmail.com

Minna Haavisto, Jurva
044 298 6909
minnahaavisto.95@gmail.com

Arto Kivenmäki, Kuortane
040 705 5072
arto.ki@hotmail.com

Oskari Mäkinen, Ilmajoki
044 252 4877
omakinen00@gmail.com

Juha-Matti Rantala, Lappajärvi
044 276 8407
juhamatti.rantala2@gmail.com

Jussi Ylikoski, Isojoki
040 769 1202
ylikoski5@hotmail.fi

MTK-Etelä-Pohjanmaan johtokunnan maaseutunuorten edustaja
Matti Kortesmäki, Seinäjoki
040 515 3462
mkortesmaki@gmail.com

MTK:n maaseutunuorten valiokunnan edustaja
Antti Tyynelä, Veteli
0400 161 126
antti.tyynela@hotmail.fi

MTK:n maaseutunuorten valiokunnan MHY-edustaja
Mikko Tukeva, Jalasjärvi
040 744 1799
tukeva.mikko@gmail.com

SeAMK:n edustaja
Roope Kurki
0400 389 644
roope.kurki@seamk.fi

Sihteeri
Sanna Ojala
järjestöagrologi, MTK-Etelä-Pohjanmaa
040 253 5115
sanna.ojala@mtk.fi

 

Maaseutunuorten kerhojen puheenjohtajat ja sihteerit

Alahärmä
Puheenjohtaja Joni Porre, 045 261 8060, joni.porre@gmail.com
Sihteeri Joonas Palomäki, 04 210 8426, joonas.palomaki@windowslive.com

Ilmajoki
Puheenjohtaja Johannes Välkkilä, 040 960 6391, johannes.valkkila@gmail.com
Sihteeri Juho Lahti, 040 021 7563, juho.lahti2@gmail.com

Isokyrö
Puheenjohtaja Antti Hyppönen, 040 569 3499, hypposenmaatila@gmail.com
Sihteeri Tuomo Iso-Koivisto, 044 514 4056, tuomoisk@gmail.com

Jalasjärvi
Puheenjohtaja Kari Väli-Kohtamäki, 050 574 2489, kari.valikohtamaki@gmail.com
Sihteeri Kaisa Peura, 050 919 4360, peurakaisa8@gmail.com

Kauhajoki
Puheenjohtaja Esa Mäki-Turja, 050 432 1465, esamt91@gmail.com
Sihteeri Nella Santala, 050 493 9438, nella.santala@gmail.com

Kauhava
Puheenjohtaja Harri Sippola, 050 494 1114, harri.sippola@gmail.com
Sihteeri Seppo Rintakumpu, 040 576 1374, seppo.rintakumpu@netikka.fi

Kortesjärvi
Puheenjohtaja Toni Perälä, 040 836 2150, toniperala_1@netti.fi
Sihteeri Janne Autio, 044 359 1912, janne.autio@netikka.fi

Kuortane
Puheenjohtaja Mika Mäyry, 040 521 2145, mikamayry@gmail.com
Sihteeri Arto Kivenmäki, 040 705 5072, arti.ki@hotmail.com

Lapua
Puheenjohtaja Aki Natri, 040 763 1624, aki.natri@gmail.com
Sihteeri Annika Saranpää, 050 566 5881, annika.paavola89@gmail.com

Nurmo
Puheenjohtaja Tomi Katila, 0400 977 443, tomikatila85@gmail.com
Sihteeri Antti Rajala, 040 683 5590, rajalaantti@gmail.com

 

Maaseutunuoret?

Tutustu nuoriin ja lupaaviin maaseutunuorten omilla nettisivuilla. Sivuilta löydät myös ajankohtaiset tapahtumat niin Etelä-Pohjanmaalla kuin muuallakin Suomessa.

Maaseutunuoret

Etelä-Pohjanmaan maaseutunuorilla on myös oma Facebook-sivunsa! Ryhmä on salainen, eli mukaan pääset pyytämällä kutsua ryhmään. Haulla ryhmä löytyy nimellä "Etelä-Pohjanmaan maaseutunuoret". Lisäksi alueen maaseutunuoret löytyvät Instagramista ep_manut!