Maaseutunuoret

Maaseutunuoret toimivat


Maaseutunuoret - nuoret ja lupaavat - ovat osa MTK-järjestöä. Maataloustuottajien yhdistyksissä toimii maaseutunuorten kerhoja, maataloustuottajien liitoissa ja keskusliitossa on maaseutunuorten valiokunnat.

Kerhoissa toiminta on hauskaa yhdessäoloa, ammattiasioita ja kouluttautumista järjestötyöhön. Maaseutunuoret tekevät opinto- ja tutustumismatkoja sekä järjestävät juhlia ja tapahtumia. Liiton järjestämistä maaseutunuorten tapahtumista tiedotetaan mm. nettisivujemme ajankohtaisvirrassa ja Facebookissa. Ajankohtaista-osion tapahtumakalenterista näet myös tulevia tapahtumia.

Maaseutunuorten valiokunta nostaa esiin nuorten näkökulmia ajankohtaisiin asioihin ja vie niitä eteenpäin järjestössä.

MTK-Etelä-Pohjanmaan maaseutunuorten valiokunta

Puheenjohtaja
Juha-Matti Toppari, Ylistaro
040 563 5582
juha-matti.toppari@proagria.fi

Varapuheenjohtaja
Atte Sulkava, Ähtäri
040 930 4208
atte.sulkava@gmail.com

Teemu Pihlaja, Kristiina
040 730 6641
teemu.pihlaja@luukku.com

Pasi Ylitalo, Alajärvi
040 557 3152
pasiylit@hotmail.com

Jussi Mäntysalo, Peräseinäjoki
0400 498 556
jussi.mantysalo@gmail.com

Mikko Saarijärvi, Evijärvi
050 357 9297
mikko.saarijarvi@netikka.fi

Juulia Kuja-Luopa, Kurikka
050 434 2455
juulia.kuja-luopa@outlook.com

Johannes Sipilä, Tiistenjoki
0400 836 491
johannes.sipila@gmail.com

Nuorten edustaja MTK-Etelä-Pohjanmaan johtokunnassa
Anni Yli-Hynnilä, Kuortane
045 348 8360
anni.ylihynnila@outlook.com

MTK:n Maaseutunuorten valiokunnan edustaja
Seppo Korpi, Jalasjärvi
045 677 7192
separenttee@gmail.com

MTK:n johtokunnan maaseutunuorten edustaja
Kaisa Pihlaja, Jalasjärvi
050 468 0140
kaisa.pihlaja@mtk.fi

Sihteerit
Sanna Ojala
järjestöagrologi, MTK-Etelä-Pohjanmaa
040 352 5115
sanna.ojala@mtk.fi

Hanna Helander
järjestöagrologi, MTK-Etelä-Pohjanmaa
040 568 8642
hanna.helander@mtk.fi

 

Maaseutunuorten kerhojen puheenjohtajat ja sihteerit

Alahärmä
Puheenjohtaja Jouni Kleimola, 040 531 6163, jouni.kleimola@netikka.fi

Alavus
Sihteeri Kristian Taipalus, 040 562 4181, kristian.taipalus@riikku.fi

Ilmajoki
Puheenjohtaja Aleksi Heikkilä, 045 343 3222, aleksi.heikkila@netikka.fi
Sihteeri Santeri Yli-Karjanmaa, 050 376 7007, santtuyykoo@gmail.com

Isokyrö
Puheenjohtaja Antti Hyppönen, 040 569 3499, hypposenmaatila@gmail.com
Sihteeri Tuomo Iso-Koivisto, 044 514 4056, tuomoisk@gmail.com

Jalasjärvi
Puheenjohtaja Päivi Huhtakallio, 050 534 0536, paivi.huhtakallio@gmail.com
Sihteeri Kaisa Peura, 050 919 4360, kaisa.peura@seamk.fi

Kauhajoki
Puheenjohtaja Esa Mäki-Turja, 050 432 1465, esamt91@gmail.com
Sihteeri Nella Santala, 050 493 9438, nella.santala@gmail.com

Kauhava
Puheenjohtaja Petri Pääjärvi, 050 501 3088, petripaajarvi@hotmail.com
Sihteeri Seppo Rintakumpu, 040 576 1374, seppo.rintakumpu@netikka.fi

Kortesjärvi
Puheenjohtaja Juho-Matti Ojanperä, 045 132 5222, juhomatti@gmail.com
Sihteeri Janne Autio, 044 359 1912, janne.autio@netikka.fi

Kuortane
Puheenjohtaja Mika Mäyry, 040 521 2145, mikamayry@gmail.com
Sihteeri Arto Kivenmäki, 040 705 5072, arti.ki@hotmail.com

Lapua
Puheenjohtaja Aki Natri, 040 763 1624, aki.natri@gmail.com
Sihteeri Annika Saranpää, 050 566 5881, annika.paavola89@gmail.com

Nurmo
Puheenjohtaja Tomi Katila, 0400 977 443, tomikatila85@gmail.com
Sihteeri Antti Rajala, 040 683 5590, rajalaantti@gmail.com

Lehtimäki-Soini
Puheenjohtaja Ville Kari, 0500 186 054, villekari@luukku.com
Sihteeri Terhi Tohni, 044 284 4017, terhi.tohni@gmail.com

 

Maaseutunuoret?

Tutustu nuoriin ja lupaaviin maaseutunuorten omilla nettisivuilla. Sivuilta löydät myös ajankohtaiset tapahtumat niin Etelä-Pohjanmaalla kuin muuallakin Suomessa.

Maaseutunuoret

Etelä-Pohjanmaan maaseutunuorilla on myös oma Facebook-sivunsa! Ryhmä on salainen, eli mukaan pääset pyytämällä kutsua ryhmään. Haulla ryhmä löytyy nimellä "Etelä-Pohjanmaan maaseutunuoret".