Back Puheenjohtaja Kankaanpään syyskokouksen avauspuhe

Ajankohtaista

Puheenjohtaja Kankaanpään syyskokouksen avauspuhe

16.12.2025

MTK-Etelä-Pohjanmaan johtokunnan puheenjohtaja Timo Kankaanpää avasi lauantaisen liiton syyskokouksen seuraavin sanoin:

Arvoisat tuottajat.

Keväällä saimme suruviestin Karijoelta. Pitkään oman tuottajayhdistyksen ja -liiton, sekä myös metsänhoitoyhdistyksen toiminnassa mukana ollut Jyrki Malm nukkui pois. Muistamme Jyrkin avoimena ja helposti lähestyttävänä persoonana, joka hoiti asiat reilusti ja kaikkia kuunnellen. Pidämme nyt hiljaisen hetken hänen muistolleen.

 

Hyvä kokousväki, vuosi alkaa olla lopuillaan ja pian on taas aika kääntää uusi sivu almanakassa. Uusi sivu kääntyy myös järjestössämme, kun pitkään puheenjohtajana toiminut Juha Marttila jää pois ja meitä alkaa nyt luotsaamaan Tero Hemmilä. Jäsenistöllä on tietenkin odotuksia, mihin suunta kääntyy, vai kääntyykö mihinkään, tähän Tero varmaan meille hieman kertoo näkemyksiään. Mutta, kuten valtuuskunnassakin puheessani sanoin, ei tämä ole yhden miehen, tai naisen show, vaan järjestömme voimavara on laaja verkosto niin toimi- kuin luottamushenkilöitäkin. Puheenjohtaja luotsaa tätä joukkuetta edestäpäin, omalla esimerkillä ja toiminnalla sekä myös haastamalla. Mutta suunta, johon puheenjohtaja tätä joukkoa ohjaa, täytyy olla yhdessä sovittu ja hyvin suunniteltu.

Meillä on reilun vuoden kuluttua liittokokous Jyväskylässä. Siellä päivitetään strategia seuraavaksi viideksi vuodeksi, ja valmistelu on jo täydessä käynnissä. Tiedämme kaikki, että hyvin suunniteltu, on puoliksi tehty. Minä uskon vakaasti siihen, että tämä, meidän koko MTK-joukkue pystyy vaikka mihin, kun se valmennetaan puhaltamaan yhteen hiileen, ja päämäärä, sekä tavoitteet ovat yhteiset.

Mikä se tavoite sitten on? Kaikilla meillä on varmasti omia intressejä ja eri tuotantosuunnilla erilaisia näkemyksiä markkinataloudesta, tukipolitiikasta, hallinnosta ym. Niissä täytyy jokaisen osa-alueen onnistua, jotta kokonaiskuva saadaan suomalaisen tuotannon kannalta positiiviseksi ja sitä kautta säilytettyä myös tuleville sukupolville. Seuraavat kaksi vuotta tulee olemaan erittäin ratkaisevia siinä, onko MTK vahva edunvalvoja ja pystymmekö me tarjoamaan jäsenillemme lisäarvoa. Minä uskon siihen, ja toivottavasti uskotte tekin, sillä me yhdessä päätämme, puhallammeko me yhteen hiileen, vai annammeko liekin sammua.

Arvoisat tuottajat, järjestömme suunta ja strategia eivät todellakaan ole ainoita asioita, jotka tulevat seuraavan vuoden aikana meitä työllistämään ja puhuttamaan. Seuraavaa CAP-kautta valmistellaan täyttä päätä ja siinä riittää työsarkaa. Jo pelkästään tuleva rahoituskehys on täysin levällään ja hyvässä lykyssä se saataneen päätettyä ensi syksynä. Sen pohjalta voidaan lähteä sorvaamaan tarkempaa sisältöä, jota toki tässä vaiheessakin jo tehdään. Mutta lopullisia päätöksiä tullaan tekemään vasta vuoden 2027 aikana, jolloin muuten suomeen on valittu uudet kansanedustajat ja sitä myöten uusi hallitus. Ei siis liene turhaa jo tässä vaiheessa muistuttaa niidenkin vaalien tärkeydestä maatalouden ja koko maaseudun puolesta. Jälleen kerran keskusteluissa on vilauteltu metsien kiinteistöverokorttia ja esim. haittaveroa lihalle. Mikä seuraava hallituspohja sitten onkin, on se isossa roolissa tulevan ohjelmakauden loppuneuvotteluissa ja muutenkin suomalaisen maaseudun tulevaisuudessa. Näihin asioihin tulee ottaa jo nyt etunojaa, ja pyrkiä vaikuttamaan tuleviin päättäjiin asioidemme tärkeydestä.

Eikä uudet tuulet siihen lopu, Suomen aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa, kun toimintansa aloittaa uudet alueelliset elinvoimakeskukset sekä uusi valtakunnallinen lupa- ja valvontavirasto. Nykyiset ELY-keskukset ja AVI:t lakkautetaan.

Tämän muutoksen on vahvistettava maaseudun elinvoimaa, turvattava palvelujen saatavuus ja varmistettava myös maataloushallinnon sujuva toiminta heti alusta lähtien. Tämä uudistus muuttaa merkittävästi nykyistä viranomaisrakennetta, kun Suomeen perustetaan kymmenen elinvoimakeskusta sekä valtakunnallinen lupa- ja valvontavirasto. Eläinten terveyden, eläinsuojelun sekä elintarvike- ja ympäristöterveyden tehtävät siirtyvät Ruokavirastolle.

Maatilat ja maaseudun yritykset ovat jatkossakin keskeinen hallinnon asiakasryhmä. Elinvoimakeskukset vastaavat muun muassa viljelijätuista, maatalouden investointituista, maaseudun yritysrahoituksesta ja Leader-toiminnasta. Ympäristöluvat myönnetään jatkossa uudessa lupa- ja valvontavirastossa. Elinvoimakeskusten ylijohtajat on valittu virkoihin 5-vuotiskaudeksi, mutta sektorikohtaiset johtajat eivät ole vielä selvillä. Muutenkin menee vielä jonkin aikaa, ennen kuin kaikki henkilöt tietävät paikkansa ja toimensa. Toivottavasti tämä ei tule näkymään viivästyksinä viranomaisten päätöksenteossa, oli sitten kyse investoinneista tai ympäristöluvista. Haasteita on aina, kun joku muuttuu, mutta tässä on nyt hallinnolla näytön paikka, ettei palveluiden saanti ja asioiden hoito keskeydy uudistuksen saattamisessa oikeille urille. Etelä-Pohjanmaalla homma on toiminut tähän saakka ELY-keskuksen kanssa mielestäni hyvin, toivotaan, että sama meininki jatkuu, ja maakuntamme status Suomen ruoka-aittana pysyy ja paranoo.

Hyvä kokousväki, tämäkin vuosi on ollut taas työntäyteinen ja kuten edellä kerroin, ei seuraava tule olemaan yhtään rauhallisempi. Työsarkaa riittää niin tiloilla, kuin järjestössäkin. Muistetaan siis hieman rauhoittua perheen ja läheisten kesken joulun viettoon ja nauttia herkullista, suomalaista ruokaa, jonka me itse olemme vankalla ammattitaidolla, ja -ylpeydellä tuottaneet.

Kokous on avattu.